(X3:TC) Kolejny nowicjusz, kolejne problemy

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

zeke00
Posts: 6
Joined: Sat, 18. Aug 12, 11:56

(X3:TC) Kolejny nowicjusz, kolejne problemy

Post by zeke00 » Sat, 18. Aug 12, 12:25

Witam. Gram w X3 TC od paru dni. Bywa różnie, staram się to jakoś ogarniać, ale muszę prosić o pomoc.
1. Handel. Mam 2 transportowce, którymi steruję zdalnie latając sobie tu i tam Błotniakiem. Porozstawiałem satelity w paru sektorach, zainstalowałem zdalny system kupiecki, lokalizatory cen, polecenia handlowe MK1 i MK2. Dzięki satelitom mogę sprawdzić ceny w sektorach, ale w zakładce Najlepsza sprzedaż nie widzę gdzie mogę korzystnie sprzedać towary przewożone przez moje transportowce, tylko to co mam na pokładzie Błotniaka (np. mój Merkury wiezie rudę, której nie mam na Błotniaku, więc lokalizator nie pokazuje mi gdzie mogę tę rudę opchnąć). Wysyłam więc transportowce na chybił trafił i poprzez opcję Handel sprawdzam cenę skupu i sprzedaję albo nie. Dość to jednak upierdliwe. Można coś z tym zrobić?
2. Walka. Jak reagować/jak walczyć/jak unikać rakiet wystrzelonych w moim kierunku? Jakiś patent?
3. Tak dla upewnienia się. Wieża laserowa, którą kupiłem i zainstalowałem na transportowcu jest już fabrycznie uzbrojona i może strzelać? Czy też muszę jeszcze dokupić jakiś laser i w niej (wieży) zamontować?
Gram na "czystym" TC.
Dziękuję za pomoc

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Sat, 18. Aug 12, 13:33

1. Lokalizatory cen sprzedaży i zakupu musisz zakupić dla statków TS i z ich menu rozkazów uruchamiać sprawdzanie cen, aby były sprawdzane ceny towarów jakie one maja w ładowni. Jeśli uruchamiasz je z Błotniaka, to ceny są sprawdzane na podstawie jego ładunku.

2. Skrypt Obrona Antyrakietowa Moskito. Dostępny jako osobny skrypt,
instalacja zmieni ci grę na *modified* i nie będziesz mógł eksportować swoich statystyk lub w pakiecie Bonus Packa dla TC, instalacja Bonus Packa nie zmienia gry na *modified*.

3. Wieża laserowa posiada już laser, należy go tylko zainstalować w rozkazach wieży (dodać do slotów broni)
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

zeke00
Posts: 6
Joined: Sat, 18. Aug 12, 11:56

Post by zeke00 » Sat, 18. Aug 12, 20:59

Yacek Wieżo Mądrości
Działa
Dzięki Ci, o Ty który wiesz wszystko
Pozdrawiam

Kajdorf
Posts: 288
Joined: Thu, 27. May 04, 18:54
x4

Post by Kajdorf » Mon, 20. Aug 12, 20:12

A ja się spytam, chociaż gram tyle czasu to nigdy w to się nie bawiłem. Gdy eksportuje swoje statystyki one są zapisane u mnie na dysku. Jak je wrzucić do swojego profilu na forum?

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Mon, 20. Aug 12, 21:21


User avatar
Omega_Man
Posts: 13
Joined: Mon, 20. Aug 12, 22:32

Post by Omega_Man » Mon, 20. Aug 12, 22:49

Witam wszystkich. Zasadniczo mam pytanie co do handlowania w X3:TC gdyż gram dopiero od 7 dni (1 dzień 13h czasu gry) no i mam niespodziewany problem - mało kredytów na wszystko :P Posiadam 5 statków klasy Merkury zbierających rudę w sektorze Omicron L. oraz jeden statek Merkury, którym ogarniam transporty za pomocą opcji handlowych kup za najlepszą cenę a potem sprzedaj za najlepszą cenę. Męczące jest to jednak ciągłe klikanie tych dwóch opcji, a jak mi przyjdzie operować 10 statkami to na bank się w tym pogubię! Jest jakaś opcja na zautomatyzowanie tego, która pozwoliłoby jednocześnie omijać wrogie Xenońskie sektory?

Kolejna sprawa do czego służy automat dokujący, bo jak rany wytłumaczenie w grze jest beznadziejne, a przecież wszystkie statki same na autopilocie dokują...więc?

Teraz pytanie dość ogólne (może nawet głupie) - czy dobrze mi idzie biorąc pod uwagę czas poświęcony na grę (1 dzień 13h rozgrywki non stop) oraz posiadanie: 6xMerkury Tankowiec, 1xDemeter Superfrachtowiec, 3xElita, 1xSzabla, 2xSokół, 1xTransporter do ludzi oraz 17 zaawansowanych satelitów, saldo konta 1.456.719 Kr. Wydaje mi się że coś źle robię, bo wyczytywałem na tym forum, że ludzie mają 10 statków (co prawda klasy TS) i wyciągają nawet po 100.000.000 Kr!

Wielkie dzięki za jakiekolwiek sugestie, porady itp.

Kajdorf
Posts: 288
Joined: Thu, 27. May 04, 18:54
x4

Post by Kajdorf » Mon, 20. Aug 12, 23:36

Np. ja się w zbieranie rudy nie bawię. Po zakupie TS od razu zbieram kasę i szkole go na handlarza miedzy sektorowego. Potem na wyższych levelach zmieniam go na galaktycznego i oni za mnie handlują. Obecnie mam 50 galaktycznych. i dopiero po tym zakładam własne fabryki.

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Mon, 20. Aug 12, 23:36

Omega_Man wrote:Jest jakaś opcja na zautomatyzowanie tego, która pozwoliłoby jednocześnie omijać wrogie Xenońskie sektory?
Pogadaj z Teladianami. Sprzedają polecenia handlowe mk3, za pomocą którego cały handel odbywa się automatycznie.
Nie ma opcji, żeby omijali Xenonskie sektory(dopiero w AP jest taka opcja).
Ale jest opcja 'zasieg skoku' czyli mozna sobie wyliczyć taki zasieg, zeby nie zawierał wrogich sektorów.
Kolejna sprawa do czego służy automat dokujący, bo jak rany wytłumaczenie w grze jest beznadziejne, a przecież wszystkie statki same na autopilocie dokują...więc?
Szybkie dokowanie; jak jesteś w odłegłości >5km od stacji, shift-d i już
jesteś zadokowany.
Wydaje mi się że coś źle robię, bo wyczytywałem na tym forum, że ludzie mają 10 statków (co prawda klasy TS) i wyciągają nawet po 100.000.000 Kr!
Ja tam zawsze z uporem maniaka polecam na poczatek handel zółkami w przestrzeni Teladi. Albo nawet swoja fabryke postawic. W TC można sie też fortuny dorobic kopiąc Nividium. Gdzieś tu na forum kilka wątków niżej.

P.

Kajdorf
Posts: 288
Joined: Thu, 27. May 04, 18:54
x4

Post by Kajdorf » Mon, 20. Aug 12, 23:48

Bufi: nie musi lecieć do Teladian. Polecenie handlowe jest także w Centrali TerraCorp w Home of Light.

Zasięg skoku działa tylko przy sektorowych. Przy wszechświatowym już nie ma takiej opcji. Chyba że mówisz o autoskoku, ale wg mnie to dwie różne rzeczy.

User avatar
Sorkvild
Posts: 3432
Joined: Thu, 8. Jun 06, 14:07
x3tc

Post by Sorkvild » Tue, 21. Aug 12, 09:38

@Omega_Man

Jak na nowicjusza w grze to nawet niezle sobie radzisz. Tak na serio to nie ma jednej recepty na pomnazanie majatku, kazdy obiera swoja wlasna sciezke.

Grajac w TC, dosc szybko mozna sie wzbogacic grajac w fabule
Spoiler
Show
terranska, gdzie praktycznie za darmo wynagradzaja cie statkami. Co z nimi zrobisz twoja sprawa, mozesz zachowac badz sprzedac by kupic lepsze.
Elite Dangerous| I survived the Dragon Incident ... then I took an arrow to the knee
We want the Boron back!

User avatar
Omega_Man
Posts: 13
Joined: Mon, 20. Aug 12, 22:32

Post by Omega_Man » Tue, 21. Aug 12, 15:20

OO super dzięki za odpowiedzi. Faktycznie widziałem gdzieś polecenia handlowe MK3, ale nie kupowałem ze względu na cenę tego dodatku. Z tego co pamiętam kosztowało to około 500.000 Kr, a to było więcej niż miałem hehe.

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie przejmowania okrętów. Mianowicie jak to jest, że czasami wrogi statek na skutek mojego ostrzału nie chce się poddać i walczy do końca, a czasami "koleś" katapultuje się gdy kadłub ma na 80%. Jest tu jakaś zależność? Mam w jakiś specjalny sposób celować bądź używać konkretnego uzbrojenia? Bardzo bym chciał przejąć myśliwiec wroga, który jest mocniejszy niż mój zamiast go po prostu kupować. Do tej pory udało mi się przejąć Skorpiona, Pogromcę, Nova, 2xElitę, któregoś Xenona chyba Zwiadowcę. Oczywiście mówię tu o przejmowaniu statku gdy wysiądę ze swojego myśliwca, a nie kapsułach abordażowych :)

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Tue, 21. Aug 12, 16:21

Omega_Man wrote: Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie przejmowania okrętów. Mianowicie jak to jest, że czasami wrogi statek na skutek mojego ostrzału nie chce się poddać i walczy do końca, a czasami "koleś" katapultuje się gdy kadłub ma na 80%. Jest tu jakaś zależność?
Tak. każdy pilot NPC ma coś takiego jak Morale. Skanowanie statku (chyba) pokazuje to morale. Chyba, bo nie pamiętam już jak to jest w czystej grze, jest na pewno skrypt, który wyświetla morale na pasku dolnym podczas skanowania.
Im wyższe Morale pilota, tym mniejsza szansa na to, że porzuci statek i pójdzie w kalesonach do najbliższej stacji.

PS. Znów fajny temat się zrobił, kolejny do kolekcji w FAQ#7 :)
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

zeke00
Posts: 6
Joined: Sat, 18. Aug 12, 11:56

Post by zeke00 » Wed, 22. Aug 12, 12:50

Witka
Skoro tak się rozgadaliście to pozwolę sobie dopytać o kilka rzeczy.
1. Czy jest jakiś sposób na przeniesienie wyposażenia między swoimi statkami. Mam Elitę, ale dorobiłem się trochę i chcę w stoczni kupić myśliwiec Nova. Elitę mam wypasioną (osłony, broń), więc fajnie gdybym mógł to przenieść na nowego "golasa". Obecnie dokuję w stoczni Elitą i Novą, ale nie widzę takiej możliwości, poza przesiadką pilota. W Elicie mam teleporter, ale nie wiem czy nie działa tylko z pilotem.
2. Czy w czystym TC można kupić antyskaner policyjny? Gdzie? Byłem w kilku habitatach, ale tam o czymś takim nie słyszeli. Mają tylko wirusa.
3. I na koniec wisienka. Co znaczy "oferta BBS"?

Dzięki

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Wed, 22. Aug 12, 15:14

1. Pytanie w zasadzie dotyczy braku przeczytanej instrukcji. Wymieniać można się bez teleportera dokując dwoma statkami do tej samej stacji. Opcja zadokowane statki, wybierasz pierwszy lepszy z twoich statków i "Wymień ładunek z" potem wybierasz drugi i już. Teleportera używa się na każdym statku, nie ważne czy jesteś w nim osobiście. Wystarczy, że jeden z nich będzie miał teleporter i będą dostatecznie blisko siebie w przestrzeni. Tak samo komenda "Wymień ładunek z" z menu jednego ze statków.

2. Można, ale tylko w HQ Księcia w sektorze lasting Vengeance. Mapa Scorpa to przydatna rzecz w takich wypadkach, łatwo wszystko można znaleźć.

3. W X3R na stacjach były wiadomości BBS (Board Bulletin System). W TC nie ma tego, namiastka jest opcja "Łączność" w menu stacji, gdzie można sprawdzić jakie są oferty misji.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

zeke00
Posts: 6
Joined: Sat, 18. Aug 12, 11:56

Post by zeke00 » Wed, 22. Aug 12, 18:05

Yacek
Manuala z płytki z grą przejrzałem, ale jak się okazało zbyt pobieżnie. Faktycznie jest tam wzmianka o możliwości przenoszenia ładunków. Mea culpa. Tym bardziej dzięki za pomoc

User avatar
Omega_Man
Posts: 13
Joined: Mon, 20. Aug 12, 22:32

Post by Omega_Man » Fri, 24. Aug 12, 23:20

Dzięki Waszym poradom powiększyłem flotę o dwa rasowe frachtowce klasy Merkury do handlu wszechświatowego, no i mam na koncie pomimo tych zakupów 8.000.000. Kr. Niemniej jednak urodziły się u mnie kolejne dziwne pytania....typowe u nowicjuszy hehe:

1. Mam małe skrzydło myśliwców klasy M3/M4 (Sokół+Tragarz+Elita+Szabla). Każdy z nich ma maksymalnie rozwinięte ulepszenia, maksymalne osłony no i jakieś uzbrojenie różne dla każdego statku nie wnikajmy (chyba, że będzie konieczność), polecenia bojowe MK1+MK2, Nawigacyjne, komendy Patrolowania, dopalacze, dupleksowe skanery. Co można zrobić, aby tak skonfigurowane skrzydło nie padało w pierwszej lepszej "AI" walce z 4xXenon N/M? Sam latając klasą Sokół(M3) tłukę bez rakiet 2xXenon P + 8xXenon N/M. Fakt czasami mi ręka drgnie to zginę, ale z reguły ubijam, zaś skrzydło posiadające w składzie taki sam statek jaki pilotuję, plus skromne wsparcie, potrafi zginąć lub cholernie ucierpieć. Mam ich nieustannie pilnować? :P W sumie nie jest dla mnie istotne czy akurat te statki zostaną zniszczone, ale co jeśli kiedyś dorobię się cenniejszych okrętów, a ich sztuczna inteligencja doprowadzi w pierwszym starciu do klęski.

2. W jaki sposób pilnujecie swoich TS'ów ustawianych na handel wszechświatowy/sektorowy? Chodzi mi tu głównie o ochronę przed atakami piratów/Xenonów itp. Dajecie im eskortę? Zdarza mi się, że są atakowane przez Xenon Q...niewiele mogę temu zaradzić, więc nakazuję takiemu statkowi handlowemu zadokować (o ile zdążę) przy najbliższej stacji i czekać aż Xenon odleci....no ale jak będę miał 30 takich problemów do upilnowania to nie wyobrażam sobie śledzenia wszystkiego przy włączonym SETAx10.

3. Czy komunikat: "jeden z twoich statków jest atakowany _podany sektor_ " jest wyświetlany zawsze nawet przy włączonym SETA? Czy tylko przy ustawieniu SETA na mniejszą wartość niż 10? Parę razy zniknęła mi połowa statków, gdy beztrosko leciałem z włączonym SETAx10 szukać Xenonów.

4. Jak skutecznie niszczyć Xenon Q? W przypadku Xenon P lub Osprey zauważyłem, że można oddać w nie pełną salwę (8 x Particle Accelerator Cannon), zawrócić i oddalając się unikać salwy "świetlistych promyków/kulek" itp. ;) Jak się wystrzela, a my mamy zregenerowane wystarczająco osłony >60% i 100% mocy na laserach wracamy i powtarzamy czynność. Za trzecim razem (o ile nie ma wokół celu eskorty myśliwców) podlatujemy blisko w taki sposób, aby siedzieć mu na ogonie wtedy może ewentualnie używać tylko jednej wieżyczki. Czasami udaje mi się przejść od razu do trzeciego wspomnianego kroku ataku. Coś podobnego do Xenon Q? Czy po prostu brutalnie kupić Fenix'a i bić hipisa?!

pawel123515025x
Posts: 109
Joined: Wed, 9. May 12, 14:49
x3tc

Post by pawel123515025x » Sat, 25. Aug 12, 08:53

Z Xenońskim Q rade dają sobie 2 pantery.Wpuszczam je do sektora z xenonem q i daje im tylko polecenie zeby go zaatakowali . Mozna tez jedna, a gdy prawie opadnie z oslon, kaze jej uciekac i zastepuje ją drugą. [/quote]

Kajdorf
Posts: 288
Joined: Thu, 27. May 04, 18:54
x4

Post by Kajdorf » Sat, 25. Aug 12, 12:07

Omega:
1. inteligencja skrzydłowych jest wprost zabójcza ... dla nich samych :p Dlatego biorę statki z dużymi osłonami. Włącz sobie na swoim statku autopilota i daj mu rozkaz atakuj. Zobaczysz jak latają skrzydłowi. Mało uników, prawie cały czas na pełnej prędkości. Skrzydłowi to kosztowne zabawki, ale potem to i tak nie ma co robić z kasą to nawet tego nie odczujesz. Obecnie zbieram na następny kompleks, chce go wybudować gdzieś w pobliżu Paranidian, pierwszy jest w Antigone Memorial. A potem to już leci lawinowo i ubytek kilku statków to nie problem.

2. Niby handlarze mogą kupować drony, ale wróg najpierw kasuje statek a potem drony. Ja to za każdym razem jak usłyszę komunikat to używam napędu skokowego i sam czyszczę sektor. Minusem tego jest to że piraci latają już m1. Kiepski ze mnie pilot i moje m7 nie daje sobie rady z Galeonem, dlatego nie odpowiem na pkt 4. ;)

3. A o tym nie wiedziałem, to by tłumaczyło dlaczego zniknęło mi kilka statków. Zawsze latam na pełnym Seta.

User avatar
Yacek
Posts: 3157
Joined: Wed, 18. Jul 07, 11:44
x3tc

Post by Yacek » Sat, 25. Aug 12, 13:27

1. Q samotnie można dać radę w M6, ważne tylko aby to był dobry M6. Ja w Hyperionie uzbrojonym tylko w Dział Akceleratorowe niszczyłem bez problemów Q, zarówno w czystej grze jak i z modami.

2. Jeśli statek zostanie ostrzelany, wysyła wiadomość. Jeśli zostanie zniszczony pierwsza salwą lub rakietami, nie ma wiadomości.

3. O skrzydłowych zapomnij. Chyba, że użyjesz odpowiedniego skryptu.

4. Nie pilnuję TS-ów. Jeśli jakiś zostanie zniszczony, zastępują go nowym i tyle.
X3:AP 3.1+XRM 1.30d+MSP 1.7+LoCo 2.01+IR 2.0
Zapraszamy wszystkich chętnych na forum XUDB, gdzie znajdziesz FAQ, opisy skryptów, modów i fabuł, oraz Mamut HQ.
[ external image ]

User avatar
Omega_Man
Posts: 13
Joined: Mon, 20. Aug 12, 22:32

Post by Omega_Man » Sat, 25. Aug 12, 20:19

Wszystko jasne dzięki :) Zasadniczo myślałem, że z biegiem czasu "inteligencja" moich pilotów jakoś się rozwija. O tyle dobrze, że chłopaki nie wpadają na innych lub asteroidy i potrafią dokować :)

Return to “Polskie / Polish X-Forum”